تبلیغات

تعریف شرکت و ثبت شرکت

۰

تعریف شرکت در اصطلاح فقهی :

اینکه مالی یا حقّی به بیش از یک نفر تعلق داشته باشد را شرکت گویند، مثلاً ثروتی به فرزندان به ارث می‌رسد و تا مادامی که قسمت نکرده اند، با یکدیگر شریکند. یا اینکه دو نفر مشترکا اتومبیل یا اسب یا زمینی را می‌خرند. یا احیانا چند نفر مشترکا یک مباحی را حیازت می کنند. مثلاً زمین مواتی را احیا می‌کنند و گاهی به صورت قهری صورت می گیرد. مثل اینکه گندم های یک نفر با گندم های یک نفر دیگر مخلوط شود که جدا کردن آنها ممکن نیست.

شرکت بر دو قسم است : عقدی و غیرعقدی. آنچه گفته شد شرکت غیرعقدی بود. شرکت عقدی این است که دو یا چند نفر با یکقرارداد و یک پیمان و عقد، با یکدیگر شرکتی برقرار می‌کنند، مانند شرکت های تجارتی یا زراعی یا صنعتی. شرکت عقدی احکام زیادی دارد که در فقه مسطور است. در باب شرکت، احکام قسمت نیز ذکر می شود.

تعریف شرکت (به انگلیسی: Company) :

یک انجمن یا بنگاه تجاری و یا یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دوی آنها است. بنا بر تعریف قانون مدنی، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه. ولی این تعریف در برگیرنده مشاعات نیز می‌باشد. بنابر مفهومی که از قانون تجارت استنباط می‌شود، شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند. شرکت‌ها در قوانین ایران شخصیت حقوقی دارند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دستیابی به سود و منفعت می‌توانند توانایی های خود را اعم از سرمایه، تخصص و ارتباطات در کنار یکدیگر قرار دهند که مجموع این توانایی‌ها در کنار هم می‌بایست تحت چهارچوب خاص با عقد قراردادی مابین این افراد صورت پذیرد . شرکت‌ها نوع خاصی از این قراردادها هستند که هرکدام از انواع شرکت‌ها ( مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تضامنی…) چهارچوب و تعریف خاصی از ارتباطات مابین شرکاء و سهامداران و همچنین مابین شرکا و اشخاص ثالث (خارج از شرکت) را بیان می‌دارد.

 

شرکت چیست؟ ، تعریف شرکت

شرکت چیست؟ ، تعریف شرکت

مطالعه کنیم : موسسه چیست ؟

مطالعه کنیم : تفاوت شرکت و موسسه چیست ؟

 

تعریف اصطلاحات شرکت

۱- ثبت کننده شخصیت حقوقی  برای کلیه شرکت‌ها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد. برای سایر اشخاص حقوقی، سازمان‌ و وزارتخانه‌ی مربوط به هرکدام از آن‌ها وجود دارد به عنوان مثال برای شهرداری ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور می‌باشد.

۲- شناسه ملی : شامل یک کد ۱۱ رقمی می‌باشد که همواره ثابت است.

۳- تاریخ تاسیس : تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج می‌گردد.

۴- تاریخ ثبت : این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر اینکه شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگر منتقل شود. که در این صورت ای تاریخ با تاریخ تاسیس متفاوت است.

۵- نام شخصیت حقوقی : شامل نام کامل شخصیت حقوقی است. در حال حاضر نام شرکت‌های ثبت شده باید حداقل شامل ۳ سیلاب باشند.

۶- نوع شخصیت حقوقی : در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکت‌ها و موسسات شرکت‌های سهامی خاص، با مسئولیت محدود ، تعاونی‌ها و موسسات غیر تجاری می‌باشند.

۷- شماره ثبت : شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی آن تغییر می‌کند. در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی ۵ رقمی هستند .

۸- واحد ثبتی : واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری است که پرونده‌ی مدارک ثبتی شرکت در آنجا قرار دارد.

۹- کد پستی: کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج می‌گردد.

۱۰- محل اقامت قانونی : آدرس دقیق دفتر مرکزی و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می‌گردد. که در صورت تغییر یافتن آن نیز در آخر به این نکته که آدرس شرکت تغییر یافته اشاره می‌شود.

سامانه شناسه ملی

سامانه شناسه ملی محلی است برای شناسایی اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل ۱۰ مورد اشاره شده است را به ما می‌دهد.

اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه می‌توان از راهی دیگر نیز استفاده نمود، سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات جزئی‌تر و بیشتر از شرکت‌ها و موسسات می باشد.

آدرس این سامانه http://www.rrk.ir/  می‌باشد که با انتخاب گزینه آگهی‌های قانونی و درج یکی از فیلدهای موجود در آن صفحه و انتخاب گزینه جستجو می‌توان روزنامه تاسیس و یا درصورت تغییرات روزنامه تغییرات شرکت و یا موسسه را مشاهده نمود.

در صفحه آگهی‌های قانونی می‌توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه‌های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید . که در روزنامه تاسیس علاوه بر ۱۰ مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می‌توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت ، اشخاص شرکت ، سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود.

 

+ نوشته شده توسط Hasanem در ، ۴ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر